Dwie ręce, które chronią sadzonkę w ziemi.

Druk przyjazny dla środowiska

CO ONLINEPRINTERS ROBI DLA OCHRONY ŚRODOWISKA NATURALNEGO

Biuro oraz życie i praca bez papieru stały się nowoczesnym mitem. W cyfrowym świecie nie możemy obejść się bez produktów poligraficznych. Jako drukarnia internetowa dbamy o to, aby proces produkcji drukowanych materiałów reklamowych odbywał się w poszanowaniu środowiska naturalnego i jego zasobów. 

Rdzeniem naszych działań na rzecz ochrony środowiska oraz jednocześnie gwarantem wysokiej jakości druku oraz obróbki końcowej są nasi pracownicy, gdyż każda maszyna potrzebuje kogoś do obsługi. Dlatego stawiamy na pracę wykonywaną przez fachowców, produkcję o wysokiej jakości oraz stałą jej kontrolę, a także na ciągłe szkolenia pracowników, aby uwrażliwić wszystkich zatrudnionych na tematy związane z ochroną środowiska. 

Infografika

Nasza infografika pokazuje, jakie działania na rzecz ochrony środowiska podejmowane są w naszym przedsiębiorstwie oraz jakie osiągamy efekty.

MODEL BIZNESOWY Z POSZANOWANIEM ŚRODOWISKA NEUTRALNEGO

Jako drukarnia internetowa, dla której środowisko naturalne jest ważne i jednocześnie oferująca uczciwe ceny oraz wysoką jakość produktów, zwracamy uwagę na każdy element łańcucha produkcji pod względem poszanowania zasobów naturalnych. Nasz cały model biznesowy nastawiony jest – począwszy od zamówienia aż do wysyłki – na maksymalne wykorzystanie zasobów i tym samym zrównoważone działanie. Jak to funkcjonuje oraz co robimy dla ochrony środowiska, dowiesz się tutaj:

SKLEP INTERNETOWY NEUTRALNY DLA KLIMATU

Żaden sklep internetowy nie może działać bez wydajnego centrum przetwarzania danych. Dzięki naszemu serwisowi online klienci z 30 krajów w Europie mogą wgrywać swoje pliki do druku do naszego sklepu online przez 24 godziny na dobę. Do tego potrzeba dużej ilości serwerów, techniki sieciowej oraz urządzeń klimatyzujących, aby utrzymać wszystkie urządzenia w temperaturze roboczej. Tego rodzaju centrum obliczeniowe zużywa dużo energii i przyczynia się do emisji CO2.

Serwerownia

Serwery Onlineprinters są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. 

Realizując wymogi drukarni przyjaznej dla środowiska, pełnimy rolę prekursora. Dzięki naszemu partnerowi, firmie zarządzającej sklepami internetowymi WEBSALE oraz specjalistom od ochrony klimatu ClimatePartner, wszystkie sklepy internetowe Onlineprinters GmbH prowadzone są w sposób neutralny dla klimatu. Oznacza to, że WEBSALE całą powstałą emisję CO2 i to zarówno z eksploatacji centrum obliczeniowego dla sklepu online, jak i pracy biurowej w 100 procentach kompensuje poprzez certyfikowany projekt ekologiczny. 

Pracownicy konserwują słup elektryczny.

Wszystkie sklepy online prowadzone są w sposób neutralny dla klimatu, wspierając ekologiczną produkcję energii w Parku Narodowym Wirunga.

Od roku 2018 WEBSALE wspiera ekologiczną produkcję energii w rezerwacie Wirunga, najstarszym parku narodowym w Afryce, położonym we wschodniej części Demokratycznej Republiki Kongo. Podczas gdy zwykle mieszkańcy zdani są na wytwarzanie energii z węgla drzewnego, mała elektrownia wodna produkuje prąd w sposób zrównoważony. Poprawia to sytuację zdrowotną i finansową w tej gminie i chroni lasy, jedne z ostatnich miejsc, w których żyją goryle górskie.

Mała elektrownia wodna w tropikalnym środowisku.

Mała elektrownia wodna zastępuje w Parku Narodowym Wirunga produkcję energii z węgla drzewnego.

ZRÓWNOWAŻONE EKOLOGICZNIE ZAKUPY

Różny asortyment papierów.

Onlineprinters kupuje papier przede wszystkim ze zrównoważonej gospodarki leśnej.

Dla drukarni papier to najważniejszy surowiec. Rokrocznie zużywamy wiele tysięcy ton papieru, aby wyprodukować materiały poligraficzne dla miliona naszych klientów. Ponieważ papier produkowany jest głównie z włókien drzewnych, jego produkcja opiera się na surowcach odnawialnych. Lasy są podstawą egzystencji człowieka oraz zwierząt i dlatego ważne jest, aby zachować je dla przyszłych pokoleń. Z tego powodu kupujemy przede wszystkim certyfikowany papier pochodzący z ekologicznej gospodarki leśnej. W tym zakresie współpracujemy z wieloma organizacjami:

FSC®

Logo systemu FSC®.

System FSC® gwarantuje odpowiedzialne wykorzystanie lasów.

„Forest Stewardship Council” (FSC®) jest międzynarodową organizacją użytku publicznego, która jako pierwsza stworzyła, wdrożyła i nadal rozwija system certyfikacji dla zrównoważonej gospodarki leśnej. Znakiem FSC® oznaczane są różne produkty, które zostały wytworzone na bazie drewna pochodzącego z gospodarstw leśnych legitymujących się certyfikatem FSC®. System FSC® gwarantuje zrównoważone wykorzystanie lasów, przy uwzględnieniu i poprawie funkcji ekonomicznych, ekologicznych i społecznych gospodarstw leśnych. W tym celu opracowany został ogólny i jednolity, międzynarodowy standard FSC®, który na poziomie krajowym realizowany jest przez zastosowanie konkretnych i odnoszących się do danego kraju wskaźników. 

Przykładem papieru z certyfikatem FSC® w drukarni Onlineprinters jest papier kredowy „FSC® mix“ o gramaturze 170 g/m². Składa się on z kombinacji włókien z certyfikatem FSC® oraz „FSC® Controlled Wood“. Klienci chętnie zamawiają ten stabilny papier na broszury, ulotki i plakaty.

PEFCTM

Logo PEFC.

Certyfikat PEFC posiada w Onlineprinters na przykład papier kredowy.

Program „Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes“ (PEFC™) (w tłumaczeniu: „System certyfikacji dla zrównoważonej gospodarki leśnej”) to międzynarodowy system certyfikacji lasów. Jest to największa w świecie niezależna organizacja utworzona w celu zabezpieczenia oraz stałego ulepszania zrównoważonej gospodarki leśnej przy zachowaniu standardów ekologicznych, społecznych i ekonomicznych. 

W Onlineprinters oferujemy między innymi papier kredowy 90 g/m² w wersji matowej lub błyszczącej, który ma certyfikat „100 procent PEFC™“. Stosowany papier zawiera 100 procent materiału z certyfikatem „PEFC™“ i pochodzi z lasów, które są zarządzane w sposób zrównoważony pod względem ekologii. Papier kredowy 90 g/m² odznacza się gładką powierzchnią oraz bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów i ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny należy do najchętniej wybieranych u nas rodzajów papieru.

BŁĘKITNY ANIOŁ

Ręka unosi drzewo z papieru w kierunku nieba.

Onlineprinters oferuje papier z recyklingu ze znakiem „Błękitnego Anioła”

„Błękitny Anioł” jest pierwszym i najstarszym znakiem ekologicznym na świecie, którym oznaczane są produkty i usługi. Przyznawany jest od roku 1978 i symbolizuje produkty i usługi, które w kompleksowej ocenie są szczególnie przyjazne dla środowiska. Do kryteriów przyznania znaku „Błękitny Anioł” zalicza się ochrona klimatu, wody oraz zasobów i środowiska naturalnego. Organizacja jest członkiem sieci Global Ecolabelling Network (GEN), federacji krajowych organizacji przyznających znaki ekologiczne z całego świata, i angażuje się tym samym w ochronę środowiska w skali międzynarodowej. 
 

Oferowany przez nas papier z recyklingu oznaczony znakiem „Błękitnego Anioła” wykonany jest w 100 procentach z makulatury. Oznacza to, że do jego produkcji nie ścięto żadnego drzewa i w porównaniu z papierem ze świeżych włókien drzewnych zaoszczędzono do 70 procent wody i do 60 procent energii. Dzięki nowoczesnej technologii także przy tym ekologicznym papierze możliwe jest dzisiaj uzyskanie wysokiego stopnia bieli. Papier z recyklingu w Onlineprinters o 1,3 krotnie większym wolumenie daje doskonałe uczucia w dotyku oraz zapewnia optymalną nieprzezroczystość. Elegancka wizytówka z kartonu z recyclingu 300 g/m2 już na pierwszy rzut oka wskazuje na to, że jej posiadacz przywiązuje wagę do ochrony środowiska naturalnego.

PRODUKCJA PRZYJAZNA DLA ŚRODOWISKA

Druk offsetowy w Onlineprinters

Ochrona zasobów dzięki najnowszej technologii w Onlineprinters.

Obok obsługi sklepu internetowego oraz różnych gatunków papieru przy produkcji materiałów poligraficznych wykorzystywane są różne inne zasoby. Aby także w tym zakresie działać maksymalnie proekologicznie, stosujemy najnowsze technologie produkcyjne, pomiarowe i sterownicze. Dzięki wydajnej produkcji nie tylko oszczędzamy surowce, ale także sprawiamy, że możemy zaoferować naszym klientom wysokogatunkowe produkty poligraficzne w niskiej cenie. Naszym zdaniem ochrona środowiska naturalnego, jakość i uczciwe ceny mogą iść w parze  także w drukarni – gdyż wszystko, co pozwala chronić środowisko, chroni także portfele naszych klientów. 

PRZYGOTOWANIE DRUKU – NAŚWIETLANIE PŁYT

Wiele zleceń jest umieszczanych na jednym arkuszu papieru.

Technologia druku form zbiorczych oszczędza papier i tym samym chroni środowisko.

Produkujemy zgodnie z tzw. technologią druku form zbiorczych. Onlineprinters dostaje codziennie tak wiele zamówień, że możemy zebrać różne zlecenia druku na tym samym gatunku papieru i o tej samej gramaturze i umieścić je razem na jednym arkuszu papieru. Dzięki temu idealnie wykorzystujemy formy drukarskie i arkusze papieru, robimy coś dobrego dla środowiska, zaś dla naszych klientów możemy drukować w korzystnych cenach. 

Do każdego zlecenia druku offsetowego konieczne są indywidualne płyty drukowe z aluminium. Za ich pośrednictwem w maszynie drukarskiej na arkusze drukarskie nanoszone są cztery farby procesowe: cyjan, magenta, żółty i czarny. 

W przeciwieństwie do konwencjonalnego przygotowania do druku, które zakłada przed naświetleniem płyty drukowej dodatkowe etapy, takie jak naświetlenie błony filmowej oraz jej montaż, u nas od lat naświetlana jest bezpośrednio forma drukowa. W cyfrowym przygotowaniu do druku ten proces nazywany jest metodą "Computer to Plate" (CTP).

W porównaniu do przestarzałej metody „Computer to Film” nowa technologia ma wiele zalet także dla ekologii. Dzięki mniejszej ilości etapów przygotowania zmniejsza się zapotrzebowanie na dodatkowe materiały, takie jak: klisze, chemikalia czy wodę do płukania i przez to redukcji ulega ilość emitowanych gazów cieplarnianych.

Niezbędne w klasycznej metodzie materiały, takie jak: elementy gumowe, woda do płukania i wywoływacz, zostały zredukowane do minimum dzięki najnowszej technice firmy Agfa. Wszystkie odpady podlegają recyklingowi i są w całości w sposób udokumentowany przekazywane do naszych dostawców.

Stosowane przez nas płyty aluminiowe w 99 procentach poddawane są recyklingowi i następnie ponownie wykorzystywane.

Maszyna do druku offsetowego z gotową płytą drukową.

Dzięki metodzie „Computer to Plate” zmniejsza się zużycie materiałów.

DRUK I OBRÓBKA KOŃCOWA

Nowoczesne arkuszowe maszyny offsetowe firmy Heidelberger Druckmaschinen AG.

Nowoczesny park maszynowy pozwala na ekologiczny druk.

Park maszynowy Onlineprinters składa się za najnowszych arkuszowych maszyn offsetowych firmy Heidelberger Druckmaschinen AG oraz cyfrowych maszyn drukarskich, przede wszystkim firmy HP Graphics. W kilkunastu halach produkujemy różne materiały poligraficzne, począwszy od wizytówek aż do ścianek wystawienniczych. Aby drukować ekologicznie, potrzeba wydajnej technologii, inteligentnych rozwiązań organizacyjnych i dobrze wyszkolonego personelu.

OGÓLNE MATERIAŁY EKSPLOATACYJNE

W zależności od typu maszyny drukującej, drukujemy bez dodatku alkoholu, bądź przy jego minimalnym udziale. Dzięki specjalnym myjkom możemy zaoszczędzić do 70 procent środków czyszczących i przez to zredukować do minimum zanieczyszczenia spowodowane przez środki do mycia. Ponadto w większości przypadków stosujemy ekologiczne środki czystości.

CENTRALNE ZASILANIE W FARBY Z SYSTEM DO UZUPEŁNIANIA

Centralny system zasilania w farbę

Dzięki wymiennych kontenerom w Onlineprinters farba jest wykorzystywana do ostatniej kropli.

Nasze maszyny drukujące zasilane są w farby z wymiennych kontenerów z metalu o wadze 300 kg. Każda maszyna jest zasilana w farby z tego centralnego miejsca. Zaletą tego systemu jest to, że nie muszą być stosowane pojedyncze pojemniki lub kartusze z farbami. W ten sposób całkowicie wyeliminowaliśmy plastikowe odpady. 

Wymienny kontener z farbą o wadze 300 kg odpowiada 150 zwykłym kartuszom z tą samą farbą. W ten sposób tygodniowo oszczędzamy tysiące plastikowych pojemników z farbą. Kolejną zaletą wymiennych kontenerów jest to, że w przeciwieństwie do kartuszy można je całkowicie opróżnić i nie pozostają w nich resztki farby, przez co nadają się do ponownego wykorzystania. 

MAKULATURA

W przypadku arkuszowego druku offsetowego przy każdym zleceniu zadrukowany musi zostać tzw. „arkusz rozruchowy”. Jest to absolutnie konieczne, aby dokonać wszelkich niezbędnych ustawień maszyny, takich jak spasowanie, ustawienie registrów i schematu kolorów. Dopiero teraz możliwy jest normalny druk produktu w odpowiedniej jakości. 

Dzięki stałej kontroli jakościowej maszyn drukarskich utrzymujemy ilość odrzutów, tzw. makulatury na najniższym możliwym poziomie. Serwisanci producentów maszyn drukarskich stale kontrolują nasz park maszynowy zgodnie z ustalonymi cyklami serwisowymi. 

Ponadto dzięki zastosowaniu systemu „Prinect Inpress Control”, który automatycznie kontroluje pokrycie farbą na arkuszach w pracującej maszynie, ilość wadliwie zadrukowanych arkuszy została znacznie zredukowana.

AUTOMATYKA BUDYNKU I BIURO 

Pracownik kontroluje arkusz drukarski.

Światło, woda, energia cieplna, surowce: w wszystkich tych obszarach można podjąć działania proekologiczne.

Dlaczego mamy darować energię? Nasz zespół ds. zarządzania energią stale szuka nowych możliwości oszczędzania energii i lepszego wykorzystania surowców. 

Do tego należy także odzyskiwanie ciepła odpadowego z maszyn, kompresorów i instalacji wody ciepłej przez wymienniki ciepła, dzięki temu możemy ogrzać całą halę drukarni bez potrzeby stosowania dodatkowej energii! Instalacja filtrująca pozwala na oszczędność wody. Kompresory i dmuchawy sterowane w zależności od zapotrzebowania umożliwiają wydajne wykorzystanie energii. Środowisko chronić można także za pomocą drobnych działań. W biurze konsekwentnie oddajemy do recyklingu kartusze atramentowe i tonery jako kolejne działanie proekologiczne.

Zasadniczo w naszym przedsiębiorstwie obowiązuje credo: najważniejsze jest unikanie powstawania odpadów. Bo najlepiej jest wtedy, gdy odpady w ogólne nie powstają. Zaś odpady, których nie da się uniknąć, są starannie sortowane i w zależności od możliwości ponownie wykorzystywane lub utylizowane. 

ZAMÓWIENIE: DRUK NEUTRALNY DLA KLIMATU

Dwie ręce, które chronią sadzonkę w ziemi.

Dzięki pomiarowi emisji CO2 swoich produktów klienci mogą skompensować emisję dwutlenku węgla poprzez składkę na projekt ekologiczny.

Strategia ochrony klimatu drukarni traktuje całościowo procesy produkcyjne i jest nastawiona na to, aby unikać emisji lub utrzymywać je na niskim poziomie. W roku 2016 w Paryskiej Umowie Klimatycznej prawie 200 krajów zobowiązało się do dążenia do stworzenia gospodarki neutralnej dla klimatu do roku 2050. W tym celu nieustannie należy redukować emisję CO2, gdyż dwutlenek węgla należy do tych gazów cieplarnianych, które przyspieszają zmiany klimatyczne. 

Mimo wszelkich działań optymalizujących procesy produkcyjne nie da się całkowicie uniknąć emisji CO2 w druku. Ponieważ jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności ekologicznej i poważnie traktujemy prawo naszych klientów do zrównoważonego działania i ochrony środowiska, we współpracy ze specjalistami od klimatu – ClimatePartner – zwiększyliśmy nasze zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska i stworzyliśmy naszym klientom możliwość druku neutralnego dla klimatu. 

W tym celu ClimatePartner przeprowadził w Onlineprinters kompleksowe pomiary bilansu CO2, począwszy od techniki produkcyjnej i stosowanych materiałów (Product Carbon Footprint), poprzez energochłonność naszych hal i biur, aż do przejazdów do pracy naszych pracowników (Corporate Carbon Footprint). Obliczenie emisji CO2 następuje zgodnie z międzynarodowymi standardami, na przykład Greenhouse Gas Protocol. Przez to można obliczyć emisję CO2 powstałą przy produkcji każdego artykułu, aby klienci mieli możliwość jej kompensacji poprzez składkę na projekt związany z ochroną klimatu. 

JAK DZIAŁA DRUK NEUTRALNY DLA KLIMATU?

Wiatraki na tle nieba

W sklepie online emisję CO2 można skompensować za pomocą jednego kliknięcia myszką. 

Wystarczy jedno kliknięcie myszką! Klienci podczas zamówienia na etapie „Płatnośc/Wysyłka” mogą wybrać opcję „Produkcja neutralna dla klimatu”. Ilość CO2 na dane zlecenie druku jest obliczana automatycznie, tak że emisja CO2 może zostać skompensowana indywidualnie dla każdego zlecenia. Przeciętne koszty dodatkowe wynoszą mniej niż jeden procent wartości zlecenia i są jasno i transparentnie pokazane. Klienci mogą wybrać spośród różnych projektów klimatycznych, czyli takich, które trwale pozwalają zredukować emisję CO2. Jednym z przykładów jest projekt przejścia z energii kopalnianej na odnawialną lub zadrzewianie lasów. 

Dzięki drukowi neutralnemu dla klimatu nasi klienci aktywnie przejmują odpowiedzialność za naturę i przyczyniają się do ochrony środowiska, redukując swój „ślad” CO2. Swoim zaangażowaniem mogą się potem łatwo pochwalić swoim klientom, pracownikom lub partnerom: bezpośrednio po złożeniu zamówienia można pobrać indywidualny certyfikat z nazwiskiem, informacją o zleceniu oraz ilością skompensowanej ilości CO2. Certyfikat ten jednoznacznie potwierdza wkład w ochronę środowiska. 

Ponadto dzięki naszemu generatorowi udostępnimy naszym klientom indywidualny znak ekologiczny z jednoznacznym numerem identyfikacyjnym w formacie PDF lub EPS, który przed wgraniem plików klienci mogą umieścić w swoim projekcie do druku – na życzenie nawet z kodem QR.

CO UDAŁO NAM SIĘ OSIĄGNĄĆ? 

Zielony globus opleciony przez sieć dróg.

Od roku 2013 udało się zaoszczędzić 7.900 ton CO2.

Odkąd udostępniliśmy w naszej drukarni internetowej możliwość druku neutralnego dla klimatu, każdego miesiąca pięć do sześciu procent naszych klientów z całej Europy decyduje się na opcję druku przyjaznego dla środowiska. Od 2013 roku 250 tys. naszych klientów zdecydowało się na neutralną dla klimatu produkcję swojego artykułu. To odpowiada 7.900 tonom CO2, a więc emisji wytworzonej przez samochód osobowy, który pokonałby wszystkie światowe drogi. 

WYSYŁKA NEUTRALNA POD WZGLĘDEM EMISJI CO2

Wszystko, co jest produkowane w Onlineprinters, opuszcza nasze fabryki w postaci paczek dla klientów w całej Europie. Rokrocznie wysyłamy ponad milion przesyłek, co odpowiada liczbie dwóch paczek na minutę. 

Dzięki naszemu dostawcy usług logistycznych, firmie DPD, mamy partnera, dla którego ochrona środowiska jest równie ważna, jak dla nas. DPD transportuje wszystkie paczki neutralnie pod względem emisji CO2. Wysyłka neutralna dla klimatu jest realizowana dzięki działaniom wewnętrznym służącym redukcji emisji CO2 i kompensacji pozostałej emisji poprzez projekty klimatyczne w ramach handlu emisjami. Obok redukcji zużycia energii elektrycznej w magazynach oraz zastosowaniu pojazdów elektrycznych i zasilanych gazem ziemnym DPD wspiera między innymi rozwój energetyki wiatrowej w Indiach i Turcji.

Także nasza standardowa firma kurierska UPS, która realizuje naszą wysyłkę ekspresową oraz wysyłkę standardową PLUS, angażuje się na rzecz ochrony środowiska. Z opcją „UPS carbon neutral“ firma UPS wspiera projekty służące kompensacji emisji powstałej w wyniku transportu przesyłek, np. ponownego zalesiania, przetwarzania metanu oraz biogazów a także oczyszczania ścieków. „UPS carbon neutral“ zostało skontrolowane przez stowarzyszenie Société Générale de Surveillance (SGS) i certyfikowane znakiem „The CarbonNeutral Company”. 

OPAKOWANIE – TAK WIELE JAK TRZEBA, TAK MAŁO JAK SIĘ DA

Paczki ułożone na sobie

Onlineprinters korzysta wyłącznie z opakowań z materiałów pochodzących z recyklingu.

Każdego dnia tysiące paczek z gotowymi produktami poligraficznymi opuszcza zakłady Onlineprinters. Karton wytworzony został z materiału z recyklingu i ma certyfikat FSC®. Produkty poligraficzne są wrażliwe na uderzenia i nacisk. Dlatego trzeba je starannie zabezpieczyć, aby w dobrym stanie dotarły do naszych klientów. Gdyż nierzadko plakaty transportowane są przez tysiące kilometrów przez Europę. 

Gdy opakowanie dotrze do klienta, musi robić też czyste i stabilne wrażenie. Do wysyłki Onlineprinters stosuje wyłącznie licencjonowane oraz dające się ponownie przetworzyć opakowania wysyłkowe. W obszarze druku wielkopowierzchniowego drukarnia zainwestowała w specjalną technikę, która pozwala na docięcie opakowania do indywidualnego rozmiaru. Dzięki temu można zaoszczędzić materiał i chronić środowisko naturalne. W przypadku niektórych produktów oszczędzamy także na folii bąbelkowej, gdyż opakowanie ma wewnętrzną warstwę zabezpieczającą.

IMPRIM’VERT®: CERTYFIKOWANA OCHRONA ŚRODOWISKA

Francuski certyfikat ekologiczny „Imprim’Vert”.

Francuski certyfikat ekologiczny „Imprim’Vert” oznacza drukarnię, która jest ekologiczna i chroni zasoby.

Onlineprinters szanuje naszą planetę, stosując podczas druku działania chroniące zasoby naturalne. Udowodniliśmy to ponownie podczas audytu dla Francuskiego Certyfikatu Ekologicznego „Imprim’Vert”. 

Podczas rygorystycznej procedury certyfikacji wszechstronnie sprawdzane są procesy produkcyjne artykułów poligraficznych: pod uwagę brana jest zarówno produkcja jak i zarządzanie energią oraz odpowiedzialność społeczna. Przedsiębiorstwo sprawdzane jest przez licencjonowanego audytora z Imprim’Vert, który swój raport przedkłada radzie składającej się z przedstawicieli izb, urzędów i związków. Jeśli wniosek zostanie zaopiniowany pozytywnie, drukarnia może przez rok stosować znak Imprim’Vert, a w kolejnych dwóch latach musi potwierdzić przestrzeganie kryteriów przez oświadczenie online. W trzecim roku audyt ma miejsce ponownie na miejscu. 

 

Onlineprinters gwarantuje przestrzeganie pięciu kryteriów, które wymagane są do uzyskania certyfikatu:

 

1. Utylizację niebezpiecznych odpadów zgodnie z normami 
Co w gospodarstwie domowym związane jest ze specjalną utylizacją baterii, urządzeń elektronicznych lub kartuszy, w przedsiębiorstwie przemysłowym jest jeszcze bardziej spotęgowane. W przypadku odpadów niebezpiecznych obowiązuje specjalna procedura postępowania, aby zagwarantować ekologiczną utylizację substancji szkodliwych.  
 

Chociaż Onlineprinters unika wielu niebezpiecznych odpadów, rezygnując przykładowo ze stosowania pojedynczych kartuszy lub błony filmowej do produkcji płyt drukowych, pozostają niektóre odpady podlegające specjalnej utylizacji jak na przykład środki czyszczące, brudne czyściki lub zużyte nawilżacze. Za pomocą certyfikatu Imprim’Vert potwierdzamy, że wszystkie niebezpieczne odpady są u nas utylizowane zgodnie z normami, aby nie obciążać środowiska naturalnego zawartymi w nich substancjami szkodliwymi.  
 

2. Bezpieczne składowanie płynów zawierających szkodliwe substancje 
Aby uzyskać optymalne wydruki nasze maszyny są odpowiednio konserwowane. Podczas eksploatacji maszyny drukarskiej stosuje się różne komponenty, takie jak farby i lakiery, ale także środki czystości oraz specjalne środki myjące. Substancje te muszą być bezpiecznie przechowywane, aby nie przedostały się do otoczenia i aby chronić pracowników. 

Beczki z farbami i środkami do czyszczenia.

W Onlineprinters płyny zawierające szkodliwe substancje są bezpiecznie składowane.

3. Rezygnacja ze stosowania środków trujących 
Substancje, które nawet w małych ilościach mogą powodować ciężkie uszkodzenie zdrowia a nawet zgon, muszą być oznaczone symbolem trupiej czaszki. Przy certyfikacji Imprim’Vert trzeba udowodnić, że nie są stosowane żadne substancje toksyczne.  


4. Uwrażliwienie pracowników na ochronę środowiska 
Ochrona środowiska dotyczy każdego. Jako posiadacze certyfikatu Imprim’Vert zobowiązujemy się do informowania naszych pracowników i klientów o naszych działaniach związanych z ekologiczną produkcją materiałów poligraficznych oraz do uwrażliwiania ich w kwestii zrównoważonego działania. W ten sposób można odkryć jeszcze więcej możliwości dla produkcji w poszanowaniu zasobów, gdyż każdy pracownik najlepiej zna swoje środowisko pracy, a klienci podczas kolejnego zakupu mogą lepiej uwzględnić proekologiczne aspekty. Sugestie dotyczące wszelkich udoskonaleń są zawsze mile widziane.  

Szkolenie, podczas którego kobieta przykleja kolorowe karteczki na tablicy.

Onlineprinters regularnie informuje swoich pracowników podczas szkoleń o proekologicznym druku.

5. Monitoring zużycia energii 
Stale udoskonalając procesy produkcyjne, ustanowiliśmy własny zespół zarządzania energią, który nadzoruje zużycie energii przez Onlineprinters i stale szuka rozwiązań służących optymalizacji. I tak przykładowo stare świetlówki zostały wymienione na nowe lampy LED, a ciepło odpadowe jednej z hal wykorzystywane jest do ogrzania tryskaczy, aby uniknąć tworzenia się kondensacji i mrozu. Imprim’Vert przewiduje regularny monitoring i raportowanie zużycia energii.  
Od sierpnia 2017 r. Onlineprinters legitymuje się oficjalnie Francuskim Certyfikatem Ekologicznym Imprim’Vert i w dalszym ciągu w interesie swoich klientów będzie kontynuować działania w zakresie ochrony środowiska. 

NADAL SIĘ ANGAŻUJEMY 

Jesteśmy świadomi, że nasze dążenie, by być drukarnią przyjazną dla środowiska, to nieustanny proces. Dlatego nadal angażujemy się na rzecz równowagi. Chciałbyś podzielić się z nami swoimi pomysłami?
 

Napisz do nas na adres: environmentalprotection@onlineprinters.pl