Model & przestrzeń barw

Tworzenie danych do druku w CMYK

Twórz dane do druku zawsze w przestrzeni barw CMYK. Dane do druku, przesłane w modelu kolorów RGB, automatycznie konwertujemy do CMYK. Zwróć uwagę, że podczas konwersji RGB do CMYK mogą powstać zniekształcenia kolorów, gdyż nie wszystkie kolory RGB występują w przestrzeni barw CMYK.

RGB kontra CMYK: Różnice w odwzorowaniu kolorów

RGB

To zdjęcie w modelu barw RGB ma olśniewające kolory o wysokim nasyceniu.

Odwzorowanie kolorów na ekranie: RGB (addytywne mieszanie kolorów)

CMYK

To samo zdjęcie w modelu barw CMYK wygląda gorzej niż w modelu RGB.

Odwzorowanie kolorów na produkcie poligraficznym: CMYK (subtraktywne mieszanie kolorów)

Na ekranach komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów kolory są przedstawiane w modelu RGB. Kolory różnią się od siebie w zależności od ustawień (np. jasności, kontrastu, temperatury barwowej i kalibracji) oraz jakości monitora. Do prawidłowego odwzorowania barw (jak na produktach poligraficznych) konieczna jest kalibracja i profilowanie ekranu za pomocą urządzenia pomiarowego. W podglądzie wydruku w Twoim programie, zwanym także Softproof, symulowane jest odwzorowanie kolorów przy druku.

 

Właściwości różnych materiałów do zadruku

Podczas druku Twojego produktu poligraficznego odwzorowanie barw zależy także od wybranego materiału do zadruku.

 

 • Różne rodzaje papieru wykazują różne właściwości. Papier z recyklingu ma tendencję do tonacji szaro-żółtej, papier offsetowy i kredowy ma barwę raczej białą lub niebieskawą. W celu porównania i lepszej oceny różnych rodzajów papieru, gramatur i rodzajów uszlachetnienia możesz zamówić nasz katalog wzorów papierów.
 • Także w przypadku materiałów reklamowych i tekstyliów ze względu na użycie różnych materiałów do zadruku mogą wystąpić niewielkie odstępstwa kolorystyczne między wybranym kolorem specjalnym a uzyskanym wydrukiem.

 

Profile kolorów

Profile kolorów są konieczne, aby możliwie najdokładniej zinterpretować tonację barw danych obrazowych na różnych urządzeniach (np. ekranach, drukarkach). Wyposaż swoje dane do druku zawsze w odpowiedni profil kolorów, który przewidziany jest dla danego produktu i papieru/materiału zadrukowywanego. Odpowiednie informacje znajdują się w "Wskazówkach odnośnie danych" na stronie produktu w naszym sklepie internetowym.

Z reguły wykorzystywane są następujące profile kolorów ICC:
 • Dla papierów powlekanych: PSO Coated v3 
  (np. papier kredowy, MAGIC CHROME)
 • Dla papierów niepowlekanych: PSO Uncoated v3 FOGRA52
  (np. papier offsetowy, naturalny lub z recyklingu)
 • Dla innych materiałów: PSO Coated v3
  (np. flagi, banery, displaye)

Ze strony ECI (European Color Initiative) możesz bezpłatnie pobrać profile kolorów.