Model & przestrzeń barw

Tworzenie danych do druku w CMYK

Wszystkie drukarnie pracują w przestrzeni barw CMYK.

Twórz dane do druku zawsze w przestrzeni barw CMYK. Dane do druku, przesłane w modelu kolorów RGB, automatycznie konwertujemy do CMYK. Zwróć uwagę, że podczas konwersji RGB do CMYK mogą powstać zniekształcenia kolorów, gdyż nie wszystkie kolory RGB występują w przestrzeni barw CMYK.

Przestrzeń barw CMYK jest znacznie mniejsza niż RGB.

Profile kolorów

Profile kolorów są konieczne, aby możliwie najdokładniej zinterpretować tonację barw danych obrazowych na różnych urządzeniach (np. ekranach, drukarkach). Wyposaż swoje dane do druku zawsze w odpowiedni profil kolorów, który przewidziany jest dla danego produktu i papieru/materiału zadrukowywanego. Odpowiednie informacje znajdują się w "Wskazówkach odnośnie danych" na stronie produktu w naszym sklepie internetowym.

Z reguły wykorzystywane są następujące profile kolorów ICC:

  • Dla papierów powlekanych: ISO Coated v2 lub ISO Coated v2 300 %
    (np. papier kredowy, MAGIC CHROME)
  • Dla papierów niepowlekanych: PSO Uncoated ISO 12647
    (np. papier offsetowy, naturalny lub z recyklingu)
  • Dla innych materiałów: ISO Coated v2
    (np. flagi, banery, displaye)

Ze strony ECI (European Color Initiative) możesz bezpłatnie pobrać profile kolorów.

Wyjściowy profil konwersji

Pliki PDF/X zawierają tzw. Output-Intent, który wskazuje, dla jakiego wyjściowego profilu konwersji PDF zostały one przygotowane.

RGB kontra CMYK: Różnice w odwzorowaniu kolorów

Odwzorowanie kolorów na ekranie: RGB (addytywne mieszanie kolorów)

To zdjęcie w modelu barw RGB ma olśniewające kolory o wysokim nasyceniu.

Zdjęcie w modelu barw RGB

Na ekranach komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów kolory są przedstawiane w modelu RGB. Kolory różnią się od siebie w zależności od ustawień (np. jasności, kontrastu, temperatury barwowej i kalibracji) oraz jakości monitora. Do prawidłowego odwzorowania barw (jak na produktach poligraficznych) konieczna jest kalibracja i profilowanie ekranu za pomocą urządzenia pomiarowego. W podglądzie wydruku w Twoim programie, zwanym także Softproof, symulowane jest odwzorowanie kolorów przy druku.

Odwzorowanie kolorów na produkcie poligraficznym: CMYK (subtraktywne mieszanie kolorów)

To samo zdjęcie w modelu barw CMYK wygląda gorzej niż w modelu RGB.

Zdjęcie w modelu barw CMYK

Podczas druku Twojego produktu poligraficznego odwzorowanie barw zależy także od wybranego materiału do zadruku. Różne rodzaje papieru wykazują różne właściwości. Papier z recyklingu ma tendencję do tonacji szaro-żółtej, papier offsetowy i kredowy ma barwę raczej białą lub niebieskawą. W celu porównania i lepszej oceny różnych rodzajów papieru, gramatur i rodzajów uszlachetnienia, możesz zamówić nasz katalog wzorów papierów.

Odwzorowanie kolorów na drukarkach laserowych i atramentowych:

Drukarki laserowe i atramentowe nie oddają wiernie kolorów z Twoich danych do druku. W porównaniu do drukowanego produktu mogą wystąpić znaczne odstępstwa w odwzorowaniu kolorów.